Ogólnopolski Festiwal Chórów
SILESIA CANTAT Głogów

Więcej informacji na temat ostatniej, VIII edycji Festiwalu znajdziecie Państwo TUTAJ

13 października 2018 r.

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. B. Krzywosutego w Głogowie


Idea Festiwalu zrodziła się po zakończeniu X Zamkowych Spotkań Chóralnych (2005), odbywających się nieprzerwanie od 1996 roku. Po 10 latach organizatorzy postanowili towarzyskie spotkanie miłośników muzyki chóralnej przekształcić w konkurs. Pierwsze trzy edycje Festiwalu miały rangę regionalną i odbywały się corocznie (2006, 2007 i 2008) pod nazwą Dolnośląski Festiwal Chórów SILESIA CANTAT. Począwszy od 4. edycji (2010) Festiwal ma wymiar ogólnopolski i odbywa się co dwa lata.

Inicjatorem i głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Chór Beati Cantores. Współorganizatorami są: Gmina Miejska Głogów, Polski Związek Chórów i Orkiestr – Oddział Dolnośląski z siedzibą w Olszynie, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. B. Krzywosutego w Głogowie oraz pafaria pw. NMP Królowej Polski w Głogowie. W latach 2012-2016 współorganizatorem Festiwalu był również Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie. Zmagania festiwalowe chórów odbywały się w kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim, w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski oraz w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie.

W dotychczasowych siedmiu edycjach konkursu uczestniczyło blisko 70 chórów z całego kraju, w tym m.in. z Poznania, Wrocławia, Zielonej Góry, Bielska-Białej, Krakowa, Szczecina, Świnoujścia, Warszawy, Legnicy, Gdańska, Leszna, Mogilna, Raciborza, Gorlic i Kłodzka. W I Festiwalu uczestniczył także chór z Mińska na Białorusi. Gościem specjalnym II Dolnośląskiego Festiwalu Chórów SILESIA CANTAT Głogów 2007 był Międzynarodowy Chór „Silesia Cantat”.

Członkami Jury podczas dotychczasowych edycji Festiwalu byli: prof. Halina Bobrowicz (Wrocław), prof. Helena Tomaszek-Plewa (Wrocław), prof. Zbigniew Szablewski (Warszawa), dr Grażyna Rogala-Szczerek (Wrocław), prof. Janusz Dzięcioł (Poznań), prof. Przemysław Pałka (Poznań), dr hab. Iwona Wiśniewska-Salamon (Szczecin) oraz Barbara Walendzik (Głogów).


Zamkowe Spotkania Chóralne po raz pierwszy odbyły się we wrześniu 1996 roku z inicjatywy Bogusława Wróblewskiego, Leszka Rybaka, Ryszarda Głąbińskiego i Mirosława Strzęciwilka, członków Głogowskiej Akcji Katolickiej istniejącej  przy Parafii  św. Klemensa.

Od 1998 roku organizatorem i gospodarzem tej imprezy był chór “Beati Cantores”.

Przez te wszystkie lata na dziedzińcu i w salach Zamku Książąt Głogowskich oraz w Kolegiacie, zaprezentowało się 21 zespołów z 11 miast Polski oraz z Langenhagen, partnerskiego miasta w Niemczech.

Podczas Spotkań wystąpiły chóry żeńskie, męskie i mieszane, którym niejednokrotnie towarzyszyły zespoły muzyczne lub pianista. Repertuar wykonywany podczas Zamkowych Spotkań Chóralnych był bardzo urozmaicony. Chóry prezentowały utwory od średniowiecza po muzykę współczesną, sakralne i świeckie, ludowe i rozrywkowe, gospel i cerkiewne.

Zamkowe Spotkania Chóralne na trwałe wpisały się w kulturalny pejzaż Głogowa, stając się jednym z ważniejszych wydarzeń muzycznych naszego miasta.

Organizatorzy mają nadzieję, iż Festiwal stanie się cykliczną imprezą, prowokującą chóry do podnoszenia poziomu artystycznego, dostarczającą jego uczestnikom satysfakcji śpiewania a widzom wrażeń artystycznych na wysokim poziomie.
Festiwal będzie doskonałą okazją do nawiązania kontaktów między zespołami oraz do wymiany materiałów oraz doświadczeń.


Zapraszamy na oficjalny fanpage Festiwalu na portalu społecznościowym Facebook: http://www.facebook.com/SilesiaCantat